Medale na otwartych mistrzostwach Europy

W dniach 24-25 czerwca w Częstochowie odbyły się otwarte mistrzostwa Europy organizacji Taekwondo International. W szranki stanęło prawie 500 zawodników reprezentujących 13 krajów. Nasz klub reprezentowało 13 zawodników.

Swój udział w imprezie mocno zaznaczyli najmłodsi danowcy z grup instruktora Dawida Szewczyka. Czwórka zawodników dziesięciokrotnie stawała na podium. Nasz jedyny reprezentant w kategorii dzieci Kacper Głowienka wywalczył srebro w walkach soft-stick i brąz w układach tradycyjnych. Klasą dla siebie byli młodzicy, a szczególnie miłą niespodzianką było złoto Jakuba Trześniaka w walkach semi-contact. W pierwszej walce świdniczanin trafił na doświadczonego Rosjanina Lva Krasilnikova. Już w pierwszej akcji rywal zdobył trzy punkty kopnięciem w głowę. Mimo niepomyślnego z początku przebiegu pojedynku Kuba dobrze realizował taktykę odrabiając straty i samemu trafiając pod koniec walki wysoko punktowanym kopnięciem. Ta wygrana tak uskrzydliła naszego reprezentanta, że kolejne pojedynki włącznie z finałem skończył przed czasem. Również Paweł Wilczopolski i Michał Markowski mieli szansę na złota w walkach, jednemu stanęła jednak na drodze kontuzja odniesiona w walce półfinałowej, a drugiemu dość dyskusjnie przyznany rywalowi "złoty punkt" w dogrywce półfinału przeciw zawodnikowi brytyjskiemu. Paweł i Michał rozstrzygnęli między sobą także dogrywkę o pierwsze miejsce w kategorii układów, gdzie 4:1 wygrał Michał. Cała trójka młodzików w dobrym stylu wystąpiła w walkach drużynowych, gdzie dopiero w finale ulegli bardziej doświadczonym i roślejszym rywalom z Opola.

Nasz jedyny kadet Daniel Cur, debiutujący na imprezie tej rangi, tryumfował w układach tradycyjnych i był drugi w walkach semi-contact. Z marszu wystąpił także w zaimprowizowanym teamie do walk drużynowych wraz z kolegami ze Szkoły Taekwondo ITF Karvina. Polsko-czeski skład wywalczył srebro ulegając w finale świetnie dysponowanej ekipie Centrum Tang Soo Do Pionki.

Jak zwykle okazały łup medalowy zapisali na koncie juniorzy. Złoto w semi-contact oraz srebro (w seniorach) i brąz (w juniorach) wywalczyła Adrianna Skowrytko. Nasza zawodniczka nie ma łatwego zadania, walcząc w kategorii open zwykle z dużo wyższymi rywalkami. Walki w light-contact z reprezentantkami Rosji i Anglii były jednak cennym doświadczeniem. Srebro w semi-contact wywalczyła Emilia Szalak przegrywając finał z dużo silniejszą fizycznie Irlandką Amy Sullivan, posiadaczką trzeciego dana. Los chciał, że ta sama zawodniczka była pierwszą rywalką Emilii w light-contact i tym razem po zaciętym pojedynku to nasza reprezentantka była górą. Po drodze do finału nasza zawodniczka pokonała jeszcze posiadaczkę czarnego pasa z Walii i dopiero w finale, odczuwając odniesioną w poprzedniej walce kontuzję stopy, uległa po dogrywce zawodniczce z Jastrzębia-Zdroju.

Paweł Zdun w semi-contact wywalczył brąz po przegranej z silnym zawodnikiem walijskim Cameronem Ferrie, późniejszym złotym medalistą. W light-contact dotarł bez większych problemów do finału, gdzie w zaciętym pojedynku lepszy okazał się Rosjanin Igor Seninetc. Kuba Wieczerzak wywalczył złoto w układach tradycyjnych, a w light-contact - tak jak Mateusz Buda - brąz. Wśród seniorów mieliśmy tylko jednego reprezentanta. Marcin Gupta w świetnym stylu zwyciężył w walkach indywidualnych, w zaciętym pojedynku finałowym rewanżując się Adamowi Ziębie z KCT Kraków za porażkę na tegorocznych mistrzostwach Polski. W light-contact nie miał szczęścia trafiając w pierwszej walce na wyższego o głowę, świetnego zawodnika szkockiego i przegrywając wyraźnie. Znacznie lepszy był start w walkach drużynowych tag-team, gdzie nasz reprezentant wystąpił w zespole z Bartoszem Zabłotnym (Egida Olsztynek) i Michałem Borkowskim (Centrum TSD Olsztynek). Polacy doszli aż do finału minimalnie ulegając w nim Anglikom, zaś Marcin był we wszystkich walkach mocnym punktem drużyny, zdobywając punkty nieraz na znacznie wyższych i cięższych rywalach.

Podsumowanie wyników naszych reprezentantów (6 złotych, 13 srebrnych i 7 brązowych medali):

- Kacper Głowienka - brąz w układach tradycyjnych, srebro w walkach soft-stick
- Michał Markowski - złoto w układach tradycyjnych, srebro w technikach specjalnych, brąz w walkach semi-contact
- Paweł Wilczopolski - srebro w układach tradycyjnych, srebro w walkach semi-contact
- Jakub Trześniak - złoto w walkach semi-contact, srebro w technikach specjalnych

- Marcin Gupta - złoto w walkach semi-contact, srebro w walkach drużynowych (w drużynie z zawodnikami klubów Egida Olsztynek i Centrum TSD Pionki), brąz w walkach light-contact
- Emilia Szalak - srebro w walkach semi-contact, srebro w walkach light-contact
- Adrianna Skowrytko - złoto w walkach semi-contact, srebro i brąz w walkach light-contact
- Paweł Zdun – srebro w walkach light-contact, brąz w walkach semi-contact
- Daniel Cur – złoto w układach tradycyjnych, srebro w walkach semi-contact, srebro w walkach drużynowych tag-team (w drużynie z zawodnikami Szkoły TKD ITF Karwina)
- drużyna: Paweł Wilczopolski, Jakub Trześniak, Michał Markowski - srebro walki drużynowe tag-team
- Jakub Wieczerzak - złoto w układach tradycyjnych, brąz w light-contact
- Mateusz Buda - brąz w light-contact.

Był to ostatni start zawodników LKSW Dan przed wakacyjną przerwą. Treningi zostaną wznowione na sierpniowym obozie.

Działalność klubu wspiera Gmina Miejska Świdnik i Powiat Świdnicki.