Medale na mistrzostwach świata w kickboxingu!

W dniach 30.9.-8.10.2022 roku w Lido di Jesolo (Włochy) odbyły się mistrzostwa świata dzieci, kadetów i juniorów w kickboxingu. Uczestniczyło w nich 1909 zawodników z 63 krajów. Największa liczebnie na turnieju polska reprezentacja zajęła 5 miejsce w klasyfikacji generalnej zdobywając łącznie 84 medale.

Dwa medale mistrzostw świata zapisali na koncie reprezentanci LKSW Dan Świdnik. Swój największy w karierze sukces odniósł Jan Hawrysz, uczeń SP 7 w Świdniku, zdobywając srebrny medal i tytuł wicemistrza świata w walkach kadetów młodszych -47 kg w formule pointfighting. Jest to zarazem największe osiągnięcie sportowe w kickboxingu w historii klubu. Janek dzięki swojej pozycji w rankingu światowym WAKO był rozstawiony od razu w ćwierćfinale, w którym spotkał się z zawodnikiem z Chorwacji Leonem Kisanem. Walka trwała zaledwie 25 sekund - rywal został wyliczony po precyzyjnym kontrataku. W półfinale rywalem naszego reprezentanta był Amerykanin Spencer Luis, który dwa poprzednie pojedynki z Południowoafrykańczykiem i Węgrem wygrał przed czasem przez przewagę techniczną. Zacięta walka zakończyła się wynikiem 8:6 dla Polaka. Lepszy od Janka okazał się jedynie finałowy rywal, Węgier Kornel Kozma, aktualnie znajdujący się na 1 miejscu światowego rankingu zdobywca Pucharu Świata i Pucharu Europy. Bardzo wyrównany pojedynek zakończył się wynikiem 2:4 dla Węgra. Sukces jest tym większy, że start naszego reprezentanta do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania ze względu na kontuzję odniesioną przed wyjazdem - gdyby nie ona, szanse na złoto byłyby jeszcze większe.

Drugi medal przypadł w udziale Kacprowi Kurasiowi, uczniowi SP nr 5 w Świdniku, który rywalizował w kategorii -37 kg kadetów starszych w formule pointfighting. Już pierwsza walka miała dramatyczny przebieg. W pojedynku z reprezentantem RPA Waldimarem Jamalem Valentinem nasz zawodnik doprowadził do wysokiego prowadzenia na punkty, jednak celna technika rywala spowodowała silne krwawienie z nosa. Na szczęście medykom udało się je zatamować w przepisowym czasie, a Kacper walcząc taktycznie utrzymał przewagę punktową do końca walki. W półfinale rywalem naszego zawodnika był Irlandczyk Dara Kelly Clarke. Początek ponownie należał do świdniczanina, jednak reprezentant Zielonej Wyspy na kilkanaście sekund przed końcem doprowadził do wyrównania. W ostatnich sekundach jednak Kacper trafił rywala kopnięciem bocznym i wygrał pojedynek 9:8. W półfinale zabrakło jednak nieco doświadczenia, aby skutecznie stawić czoła bardzo dobremu Gwatemalczykowi Gonzalezowi Venzueli. Latynoski zawodnik wygrał zasłużenie, jednak brąz MŚ to podobnie jak u Jana Hawrysza najlepszy wynik w całej sportowej karierze Kacpra Kurasia.

Pozostali reprezentanci LKSW Dan zakończyli rywalizację w eliminacjach. Kacper Głowienka z łęczyńskiej filii LKSW Dan w kategorii -52 kg kadetów starszych pokonał Węgra Zsombora Csiernyika 8:5, a następnie uległ świetnemu Bułgarowi Dimitarowi Nasevovi 4:8. Nasev wygrał kolejne dwie walki przed czasem ulegając dopiero w finale Brytyjczykowi. Z kolei Jakub Trześniak wśród juniorów -57 kg pokonał w eliminacjach Amerykanina Isaaca Torresa 21:13, a w drugim pojedynku mimo ambitnej postawy uległ Węgrowi Bendeguzowi Malatyinszkiemu. Obie te kategorie należały do najbardziej obsadzonych na turnieju (po 24 zawodników). Trenerami naszych reprezentantów są Bartłomiej Daniel i Piotr Bernat.

Wyjazd Jana Hawrysza do Lido di Jesolo wsparła finansowo Gmina Mełgiew http://www.melgiew.pl - dziękujemy! Dziękujemy także wszystkim darczyńcom, którzy wpsarli naszych sportowców za pośrednictwem zbiórki internetowej.