Paweł z medalem mistrzostw Europy!

W Budvie (Czarnogóra) odbyły się w dniach 5-14 listopada mistrzostwa Europy kadetów starszych i juniorów w kickboxingu. W turnieju wystartowało 1128 zawodników z 39 krajów. Bardzo liczną drużynę wystawił Polski Związek Kickboxingu – biało-czerwone barwy reprezentowała ponad setka młodych sportowców. W jej składzie znalazł się świdniczanin, zawodnik LKSW Dan Paweł Wilczopolski, który w Czarnogórze wywalczył brązowy medal!

„Wilku” startował w dwóch formułach walki, pointfighting i light-contact w kategorii wagowej do 69 kg kadetów starszych. Niestety, losowanie w pierwszej z formuł było dla niego nadzwyczaj niepomyślne, już w pierwszym pojedynku stawiając go naprzeciwko faworyta z Niemiec - Miguela Rieslinga. Zawodnik zza Odry w tym roku triumfował już w wielkoszlemowym Flanders Open, i to w dwóch kategoriach pointfighting. Paweł ambitnie stawiał mu czoła, ale doświadczenie rywala przeważyło. Riesling wygrał całą konkurencję pokonując w finale zawodnika z Irlandii. Trenerzy Pawła liczyli na lepszy wynik w formule light-contact i nie zawiedli się. W walce ćwierćfinałowej świdniczanin spotkał się z Grekiem Konstantinosem Bourasem. Od początku przypuścił zdecydowany atak i już w pierwszej rundzie Grek był dwukrotnie liczony. Widząc przewagę Paweł jeszcze podkręcił tempo kończąc walkę przed czasem w drugiej rundzie przez przewagę techniczną (15 punktów różnicy u dwóch sędziów). W półfinale nasz reprezentant spotkał się z zawodnikiem rosyjskim Arturem Tazhetdinovem, aktualnym wicemistrzem Rosji, z doświadczeniem także w ringowej formule full-contact. Walka była niezwykle zacięta i wyrównana, Rosjanin uzyskał jednak w drugiej rundzie nieznaczną przewagę wygrywając niejednogłośnie 2:1 na punkty. Jak się okazało, Tazhetdinov również stanął na najwyższym stopniu podium ME pokonując w finale jednogłośnie zawodnika z Grecji.

Obok wymogów czysto sportowych występ łączył się niestety z kilkutysięcznymi kosztami – bez pomocy sponsorów udział nie byłby możliwy. Wyjazd dofinansowali darczyńcy: Columna Medica, Ala i Zbigniew Knieć oraz Tomasz Celej, bez których wsparcia Paweł nie mógłby pojechać do Budvy. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że to czwarty medal, a trzeci medalista mistrzostw Europy w kickboxingu w historii naszego klubu. W 2005 roku złoto i brąz mistrzostw Europy juniorek wywalczyła Iwona Duklewska, a w 2015 roku na drugim stopniu podium wśród juniorów stanął Paweł Zdun.